Zmienne

W MERGADO zmienne reprezentują określone wartości elementu.

Na przykład, jeśli w pliku produktowym znajduje się element PRICE_VAT, który zawiera ostateczną cenę produktu z podatkiem VAT włącznie, to cena dla każdego produktu może być inna. Dlatego element PRICE_VAT zawiera zmienną wartość liczbową określaną jako zmienną. Zatem dla każdego produktu, zmienna ma inną wartość.

Każda zmienna ma swoją unikalną nazwę, która jest zwykle identyczna z nazwą danego elementu. Dzięki temu łatwiej jest okreslić, które wartości elementów reprezentuje zmienna.

Używając zmiennych w MERGADO, umieść znak procenta (%) wokół nazwy zmiennej. Na przykład %PRODUCTNAME% jest zmienną elementu PRODUCTNAME.

Aby zarządzać zmiennymi w MERGADO użyj odnośnika Zmienne, który znajduje się w głównym menu na stronie głównej.

Do czego służą zmienne w MERGADO?

Najczęściej za pomocą zmiennych dodawana jest nowa wartość elementu (za pomocą reguł). Zmienne są również używane do odseparowania tylko części (zmiennego) tekstu jakiegoś elementu. Jeśli mamy na przykład w opisie wkomponowany tekst o wielkości albo kolorze produktu, który się różni w poszczególnych produktach, możesz za pomocą zmiennych uzyskać informacje właśnie o wielkości czy kolorze każdego produktu i zapisać te informacje do elementu PARAM.

Gdzie są używane zmienne?

Zmiennych używa się w regułach. Możesz tam ustawić nową wartość dla jakiegoś elementu.

Przykładowo: kiedy będziesz chciał zestawić nazwę produktu z większą ilością różnych elementów, aby zawierały w sobie: producenta, pierwotną nazwę użytą w e-sklepie + dodatkowo parametry dotyczące wielkości produktu, możesz utworzyć regułę, gdzie do elementu PRODUCTNAME zapiszesz te 3 zmienne. %MANUFACTURER% %PRODUCTNAME% %PARAM_VELIKOST%. Konkretna nazwa produktu po aplikacji takiej reguły będzie wyglądać następująco: Adidas Męska koszulka sportowa XXL.

Jak utworzyć zmienną?

Dodaj nową zmienną do MERGADO,klikając na stronie Zmienne na ikonę nowa zmienna a następnie:

  1. Wybierz element, na którym będzie zmienna bazować.
  2. Wpisz wyrażenie regularne, które przedstawia maskę do wyboru tekstu z danego elementu
  3. W polu testowym tekstu zobaczysz losowo wybraną wartość z wybranego przez nas elementu. Poprzez kliknięcie na ikonkę dwóch strzałek możesz testowy tekst zmienić, albo wpisać tam własny tekst.
  4. Kliknij na przycisk testuj wyrażenie.
  5. Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników maski regularnego wyrażenia, możesz je zmodyfikować i ponownie je aplikować oraz przetestować
  6. Jeśli wyrażenie regularne Ci odpowiada, zapisz część tekstu odpowiadającą regularnemu wyrażeniu do zmiennych. Wystarczy wpisać nazwę i kliknąć na przycisk Zapisz zmienną.

Przykład tworzenia zmiennej

Dodatkowe informacje dotyczące użycia zmiennych w MERGADO znajdziesz na naszym blogu.